Çocuk Diş Hekimliği – Pedodonti

Pedodonti çocuk dişlerinin bakımı ve yönetimi konusunda uzmanlaşmış diş hekimliği dalıdır.

• Ekstraksiyonlar (Çekim İşlemi)
Diş çekimleri ciddi şekilde hasar görmüş veya enfekte olmuş dişler veya bir çocuğun dişleri aşırı kalabalık olduğunda yapılır.
• Florür Uygulamaları
Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı bireylerde, çürüğe yatkın bireylerde, dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir.Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.
• Fissür Örtücüler
Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturmaktadır.
Çürükler temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri sığlaştıracak, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar sonrasında çürük oluşumun %70-80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir.

Çocuk diş hekimliği olarak bilinen Pedodonti, çocukların daimi ve süt dişlerinde oluşabilecek çürük, ağrı veya eksikliklerin tedavi edilmesini amaçlar. Çocuk diş hekimliği konusunda kliniğimizde koruyucu hekimlik, diş taşı temizliği, dolgu, fissür örtücü, flor uygulamaları, daimi diş kanal tedavisi, süt dişi kanal tedavisi, eksik süt dişlerinin varlığında daimi dişlere yer tutabilmek amacıyla yer tutucu, ve sürme rehberliği uygulanmaktadır. Daha önceden travmatik bir çocuk diş hekimi deneyimi yaşayan çocuk hastaların tedavisi ise genel anestezi altında rahatlıkla tamamlanmaktadır.

Kliniğimizde çocuk hastaların tedavileri uzman Pedodontist tarafından yapılmaktadır. Çocuk diş hekimliğinde uygulanan tedavinin kalitesi kadar, çocuk psikolojisinden anlayarak empatiyle yaklaşmak da tedavinin devamlılığı için önemlidir.

Pedodontik muayene ilk dişin ağıza sürmesiyle birlikte başlamalıdır. Çocuk ne kadar erken çocuk diş hekimiyle tanışırsa, alışması ve kendini rahat hissetmesi o kadar kolay olacaktır. Çocuk diş hekimiyle ilk tanışmasında tedavi olan çocukta travma oluşmasını engellemek çok zordur.

Çocuk diş hekimliğinde (pedodonti) karşılaşılan en yanlış bakış açısı, süt dişleri nasılsa değişeceği için tedavi etmenin gereksiz olduğudur. Fakat süt dişlerine yapılan tedavilerin asıl amacı, daimi dişler sürene kadar yeterli boşluğu koruyabilmektir. Aksi takdirde daimi dişleri çapraşık çıkacak, dolayısıyla ortodontik tedavi ihtiyacı doğacaktır.

Soru, istek ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz !

7 + 14 =