ORTODONTİ

Herkesin dişleri güzeldir, sadece bazı insanlarda yerleri yanlıştır.

• Sabit ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) nedir?
Bütün süt dişleri düşmüş ve daimi dişler ağıza yerleştikten sonra (ortalama 12 yaş) uygulanan ortodontik tedavidir. Dişlerin ön yüzeylerine braket denilen kare şeklinde, ufak, paslanmaz çelikten yapılan veya porselen (şeffaf) tutucu parçaların sabitlenmesi ve bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri yardımı ile çapraşık durumdaki dişlerin düzeltilmesini sağlayan  ortalama 1.5 -2.5 yıl süren tedavidir.
• Ortodontik tedavide kullanılan braket çeşitleri nelerdir?
Ortodontik tedavilerde metal (paslanmaz çelik) veya porselen (şeffaf) braketler veya diğer bir adı ile diş telleri kullanılır. Bu diş telleri dişlerin ön yüzlerine uygulanır.

Dişlerin iç yüzeyine uygulanan sisteme ise lingual ortodonti denilmektedir. Bu sistemde diş tellerinin hepsi iç tarafta olduğundan dışardan tel gözükmez.

Son dönemlerde klasik braket sistemlerinin yanı sıra kapaklı braketler üretilmeye başlanmıştır. Kapaklı braketlerde diş hareket hızı klasik sisteme göre daha hızlıdır. Kapaklı braketlerin de yine şeffaf ve metal olanları vardır.

Braketlerin alternatifi olarak şeffaf plaklarla (invisalign) da ortodontik tedaviler yapılabilmektedir. Bu tedavide diş teli yani braketlerin yerine dişleri saran şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Kuvvet diş teli yerine bu plaklar vasıtasıyla dişlere iletilir.

• Sabit ortodontik tedavi dişlerime zarar verir mi?
Ortodontik tedavi dişlere zarar veren bir tedavi değildir aksine dişlerin düzgün konumlanmalarını sağlayarak daha düzgün bir ağız içi dengesi sağlanmasına yardımcı olur.
• Sabit ortodontik tedavi dişlerimin rengini değiştirir mi/ sarartır mı?
Diş teli tedavileri dişlerin rengini değiştirmez. Renk değişikliğinin görülmesinin sebebi beslenme alışkanlıkları (kola,çay,kahve,sigara,şarap vb),ağız temizliğinin yetersizliğinden meydana gelir.
• Ortodontik tedavilerde kontrole gelme sıklığım ne olacak?
Ortodontik tedavilerde kontrol muayenelerinin aralığı 4-6 hafta arasında değişir. Çekimli ortodontik tedavilerde bu süre ilk aylarda daha sık olabilmektedir.

Ortodonti, üst ve alt çenenin birbiriyle uyumsuzluğundan ve iskeletsel bozukluk haricinde sadece dişsel çapraşıklıklardan doğan sorunu gidermeyi amaçlayan anabilim dalıdır.

Ortodontik tedavi sadece estetik amaçlı bir tedavi değildir, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının da yerine getirilmesi bakımından önemi büyüktür.

Günümüzde ortodontik tedavinin tek dezavantajı sayılabilecek olan tedavi süresinde oluşan estetik kaybını minimuma indirmek için bir çok teknik geliştirilmiştir.

Lingual (dil tarafından uygulanan) ortodonti, şeffaf materyallerle uygulanan ortodonti, şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti bunlardan bazılarıdır.

Ortodontik muayene ne kadar erken yapılırsa, çapraşıklıkların düzenlenmesi ve fonksiyonun yerine getirilmesi o kadar hızlı ve kolay olur.

Soru, istek ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz !

10 + 9 =