Zirkonyum – Lamina – Empress Kaplamalar

Doğal ve Estetik

• Zirkonyum diş nedir?

Klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine kullanılan diş renginde bir materyaldir. Metalin yansıtacağı gri rengin önlenmesinde ve porselenlerin ışık geçirgenliğinin artmasında büyük rolü vardır.

• Zirkonyum dişler nerelerde kullanılır?
Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir.
• Estetik açıdan zirkonyum dişlerin avantajları nelerdir?
Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilmiştir.
• Empress (full porselen diş) nedir?
Metal alt yapı kullanılmadan, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamı seramikten oluşur. Full porselen dişler de denilebilir.

Her insan gülümsediğinde estetik bir görünüşe sahip olmak ister. Bunu sağlamanın en iyi yolu da dişleri doğala en yakın materyaller ile restore etmektir. Işık geçirgenliğinin metal altyapılı klasik porselenlere göre çok daha fazla olmasından kaynaklı olarak Zirkonyum destekli kaplamalar estetik olarak çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Yapısal sağlamlık bakımından metal altyapılı porselenlere göre herhangi bir dezavantajı bulunmayan Zirkonyum kaplamaların, başka bir avantajı da dişetinde metallerin oluşturduğu lekelenmeyi oluşturmamasıdır.

Lamina veya diğer bir adıyla Yaprak Porselenler ise diş doku kaybının minimumda tutularak dişlerin restore edilmesine olanak sağlar. Işık geçirgenliği bakımından en avantajlı olan bu materyaller, dolayısıyla doğallık bakımından da en kaliteli sonucu verir.

Gülüş tasarımlarında çoğunlukla kullanılan Empress kaplamalar ve Laminalar, estetik anlamda en yüksek sonucu veren materyallerdir.

Soru, istek ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz !

10 + 2 =